NFT Nedir? NFT Ne İşe Yarar? NFT Pazarında En Çok Satılan Ürünler

NFT, dijital ürünlerin sahipliğini kanıtlayabilen benzersiz bir tanımlayıcıdır. Bir değere sahip olan ve tahsil edilebilen dijital bir varlıktır. Günümüzde koleksiyonlar ve sanat eserleri NFT değeri yüksek olan varlıklardır.

    NFT, bir kripto para birimidir. Ancak diğer kripto para birimlerinden oldukça farklı bir işleyişe sahiptir. Açılımı “Non Fungible Token” Türkçe anlamı ise “Değiştirilemeyen Token”dir. Gördüğünüz gibi bir para birimi olarak değil bir token olarak isimlendiriliyor. Bu da bildiğimiz para birimlerinden farklı olduğunun bir kanıtıdır.
    NFT, dijital ürünlerin sahipliğini kanıtlayabilen benzersiz bir tanımlayıcıdır. Bir değere sahip olan ve tahsil edilebilen dijital bir varlıktır. Günümüzde koleksiyonlar ve sanat eserleri NFT değeri yüksek olan varlıklardır.  Örneğin Mona Lisa tablosunun orjinalinin günümüzde müzede gösterimde olduğunu biliyoruz. NFT ile Da Vinci’nin muhteşem ve meşhur tablosunun imitasyonu değil orjinal Mona Lisa’yı satın alabiliyoruz. Şöyle ki önceden dijital sanatın bir düğmeye tıklanarak kolayca çoğaltılabilmesi ve orijinali ayırt etmeyi neredeyse imkansız hale getirdi. Ancak NFT kurucusu Sacha Jafri; “Bir sanat eserini tarayan bir yazılım var. Taklit edilemez. Kesinlikle imkansız. Boş bir kağıt parçası ile başka bir boş kağıdı tararsanız, bunlar farklıdır, çünkü bu yazılım, arasındaki farkı tanıyor.” şeklinde açıklıyor.

NFT Ne İşe Yarar?

    NFT tasarımların hepsi dijital varlıklardır. Diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi blok zinciri (blockchain) üzerinde bulunur. NFT’leri şu şekilde düşünebilirsiniz: Nasıl kripto paraların ya da Bitcoin’in bir para karşılığı var ise NFT’lerin de dijital ortamda oluşturulan birtakım karşılıkları vardır. Bunlar bir sanat formu, fotoğraf, edebi bir yazı ve daha pek çok nitelikte eser olabilir. NFT’nin değeri, eşsiz olmasından gelir. Yani bir NFT aldığınız zaman başka hiç kimsede olmayan dijital bir varlığa sahip olmuş olursunuz. NFT sahibi olmayı, kendinize dijital ortamda orijinal bir kod edinmek gibi düşünebilirsiniz.
Satın aldığınız NFT’leri oyunlarda, CryptoKitties evreninde, Dijital Sanat ve farklı diğer uygulamalarda kullanabilirsiniz.

NFT Pazarında En Çok Satılan Ürünler

2021 yılının aralık ayında en çok satılan sanat koleksiyonları:


 

Grafik Tasarım ve Sosyal Medya Uzmanı

Cennet Ünlü

Language

Choose Language:

Newsletter

Enter your email address here always to be updated. We promise not to spam!