image image

Girişimcilik Nedir? Teknolojik Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik Nedir? Teknolojik Girişimcilik Nedir?

  • imageCennet Ünlü
  • image22 Ağustos 2022
image

Girişimcilik Nedir? Neden Önemlidir?

Girişimcilik, bireyler ya da gruplar tarafından ortaya çıkarılan bir fikir veya ürünün topluma sunulması ve bunun maddi olanaklar ile birleştirilmesidir. Hedef ve hayalleri maddiyat ile birleştiren girişimcilik, kişi ya da grupların kariyerlerini hedef ve hayalleri ile birleştirmesine olanak sağlar. Diğer yandan girişimcilik demek sonunu bilmediğiniz bir yola risk alarak adım atmak ve bu yolda yürümek demektir. İş kurmanın yanı sıra kurulan işten kar sağlamak ve başarılı olmak girişimciliğin en büyük ödüllerindendir. Çünkü verilen emek, ortaya konan sermaye, girişime adım atmak gibi girişimciliği kuran önemli unsurlar bu ödül ile karşılığını alır.

Girişimciliğin önemi sadece tanımı ve kişi ya da işletmelere getirdiği başarılarla sınırlandırılamaz. Birçok avantajı vardır. Öncelikle girişimcilik sayesinde iş hayatındaki istihdam artar, bireyden topluma oradan da devlete uzanan ve sosyal ve ekonomik gelişim ve değişime yol açar. Sürekli olarak değişen ve gelişen teknolojik çağımızda teknoloji ile doğru orantılı ilerler. Girişimcilik sayesinde modern dünyamızdaki var olan problemler yeni fikirler ve ürünlerin ortaya çıkması ile çözülür. Farklı türleri bulunan girişimcilik kavramı günümüzde oldukça popülerleşmiştir ve özellikle teknoloji girişimciliği az sermaye ile başarı yakalama konusunda en üst sıralarda yer almaktadır.

 

Bir Girişimcinin Belirgin Özellikleri Nelerdir?

Yeni bir fikir veya ürün üreten girişimcilerin bu hayaller ve hedeflerini hayata geçirebilmeleri için sahip olmaları gereken önemli özellikler vardır. Bunlar;

·       Sabırlı

·       İstekli

·       Cesur

·       Azimli

·       Özgüvenli

·       Lider ruhlu

·       Kararlı

·       Güçlü iletişim becerisi

·       Yaratıcılık

·       Çözüm odaklı olma olarak sıralanabilir.

 Girişimci ruhuna sahip bireyler çevrelerindeki ve dünyadaki sorunlara çözüm üretmek için çalışırlar. Hayal ve hedeflerinin gerçekleşmesi için attıkları cesur adımın ardından planlı bir şekilde çalışır ve azimli bir şekilde işlerini kurarlar. Her zaman görülemeyen iş fırsatlarını kovalar ya da var olan ürünlere yeni yorum katarak o ürünün evrimleşmesine, çağımıza uyum sağlamasına yardım ederler.

 Girişimcilik dediğimizde aklımıza ilk gelen ve başarılı olan girişimciler Elon Musk, Steve Jobs, Mark Zuckerbarg, Jeff Bezos gibi isimlerdir. Bu isimlerin yukarıda saydığımız özelliklerinin yanı sıra sahip oldukları başka bir ortak nokta daha vardır: Hepsi de küçük bir hayal ya da hedef ile bu yola çıkmışlardır. Girişimcilikte önemli olan da budur.

 Teknolojik Girişimcilik Nedir?

Girişimciliğin önemli türlerinden biri olan teknoloji girişimciliği ya da tekno girişim, üretilecek olan yeni bir fikir ya da ürünün teknolojik tabanlı çözümler ile harmanlanmasıdır. Teknolojik girişimciliğin en önemli özelliği fark edilmemiş, teknoloji ile uyumlu bir gelecek çizen yeni fikirleri ve iş fırsatlarını keşfedip peşinden gitmektir. Teknolojik girişimcilik için gelecek kavramı oldukça önemlidir çünkü teknolojiyi temel alan bir fikir ya da iş fırsatının hem bulunduğu çağın piyasasına uyumlu olması hem de geleceğe umut vadetmesi gerekir.

Ayrıca ticari pazardaki geleneksel sektörlerin aksine teknolojik girişimcilik daha yenilikçi, özgün ve özgür bir yapıya sahiptir. İnovasyonlara açık bir girişimcilik türü olduğu için rekabet geleneksel sektörlere daha azdır. Sıfırdan başlayan yeni ve küçük işletmeler için doğru adrestir.

Diğer yandan teknolojik girişimcilikte hedef kitle, pazar, fırsatlar, tedarikler, anlaşma yapılacak sponsorlar doğru seçilmelidir. Rekabetin hala kendini hissettireceği pazar ortamında hayatta kalmak ve sürdürülebilirliği sağlamak teknolojik girişimcilik için önemli bir noktadır.  Bir diğer önemli nokta ise teknolojik girişimciliğin yenilikçi bir vizyona sahip olması gerektiğidir.

Planla bir programa ve iş kültüründe bilgi birikimine sahip olmak teknolojik girişimciliğin kilit noktalarındandır. Üretilen fikir ya da ürünün başarılı bir şekilde pazara sunulması ve müşterilerle olan iletişimin güçlü olması gerekir.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda teknolojik girişimcilik, büyümeye, gelişmeye, inovasyona ve gelecek ile uyumlu olmaya açık olmalıdır. Bunu yaparken de var olan sorunlara teknolojinin temel alındığı çözümler ile karşılık verebilmelidir.

Biz Kaktüs Yazılım olarak deneyimli ve nitelikli kadromuz ile sizi hayal ve hedeflerinize ulaştıracak olan girişimlerinizde her zaman yanınızda oluyoruz! Küçük büyük bütün teknolojik girişimlerde bir araya gelmeyi dört gözle bekliyoruz!