image image

SEM Nedir? SEM ve SEO arasındaki farklar nelerdir? SEM nasıl yapılır?

SEM Nedir? SEM ve SEO arasındaki farklar nelerdir? SEM nasıl yapılır?

  • imageCennet Ünlü
  • image10 Ekim 2021
image
SEO’nun arama yaparken anahtar kelimelerin doğru kullanımı ile sizleri ve içeriklerinizi ilk sıralara çıkaracak olan bir strateji olduğunu görmüştük. SEM ise arama motorları üzerinde daha görünür hale getirmek için yapılan bilinirliğinizi artıran bir pazarlama çalışmalarıdır. Diğer bir adıyla “arama motoru reklamcılığı “ belli bir bütçe karşılığında sizleri yükseltmenizi sağlar. Reklamlar verilerek web sitesine girişi, çıkışı ve site içinde bulunma sürelerini artıran bir pazarlama stratejisidir. Kısaca SEM, arama motorlarında ücretli reklam alımı oluşturularak web sitelerinde trafik artışı işlemlerine denir. En çok bilinen SEM aracı; Google Ads’dir.

Yeni oluşturduğunuz markanızın yada hali hazırda var olan markanızın yükselmesini istiyorsanız SEO ve SEM’i birlikte kullanmalısınız. Doğru Google Ads reklamcılığı ile müşteri kitlenizi geliştirip ve artırabilirsiniz.  Ayrıca SEM çalışmaları ile trafiğinizi anlık arttırma şansı yakalayabilirsiniz. Grafikler yardımı ile kitlenizin yönelimini ve isteklerini de öğrenmeniz mümkündür.

SEM ve SEO arasındaki farklar?

SEO belli bir ücret gerekmeden kendinizin yapabileceğiniz bir işlemken SEM ücretli bir işlemdir. Dijital dünyada reklamların her daim bir ücret karşılığında yapıldığını zaten gözlemliyoruz. İkinci olarak SEM daha hızlı sonuç verirken SEO’nun karşılığını vermesi ayları bulabilir. SEO, uzun dönem çalışmasıdır.

Bu iki dijital pazarlama kavramı arasındaki bir diğer fark da doğallıktır. SEM çalışmaları ücretli reklam çalışmaları olduğu için hızlı sonuç almaya odaklanır. Ancak SEO çalışmalarında bu durum farklıdır. SEO çalışmaları daha doğal uygulamaları kapsar ve sitenize daimi bir tıklama yani organik bir trafik akışı kazandırır.

SEM nasıl yapılır ve uygulanılır?

Sem ile kısa bir zaman diliminde hızlı bir yükseliş elde edersiniz. Bütçenize göre reklamınızı bölgesel ya da küresel çapta yayınlayabilirsiniz. Sosyal medya reklamları ya da Google Ads ile reklam vermek oldukça kolaydır. Ancak doğru reklam taktikleri yapmak ve doğru anahtar kelimeleri kullanmak oldukça önemlidir. Müşterilerinizi tanıyarak hedef kitlenizi belirlemeniz ve tanımanız oldukça önemlidir. SEM’de verdiğiniz bir ücret var ancak eğer siz verdiğiniz komutları araştırmadan ve rastgele verirseniz oluşturduğunuz reklam size hiçbir şey katmayacaktır. Reklam metinlerini bu platformda markalar oluşturur. Yani dilediğiniz anahtar kelime ve sözcük öbeklerini siz oluşturabilirsiniz. Dediğim gibi doğru sözcükleri seçmek önemlidir.

Eğer bu konuda bir deneyiminiz yoksa herhangi bir eğitiminiz yoksa verdiğiniz reklamcılık ücretinin boşa gitmemesi için bir dijital pazarlama uzmanı ile çalışmanızda fayda var. Aksi halde reklamdan bir yarar göremezken aynı zamanda ayırdığınız bütçeyi bir hiç uğruna harcamış olursunuz.

Kaktüs Yazılım’ın deneyimli ekibi firmanızı ve rakiplerinizi inceleyerek size özel bir reklamcılık stratejisi hazırlar. Hedef kitlenize ulaşmanızı kolaylaştırır.