image image

Modern Pazarlama Nedir? Püf Noktaları Nelerdir? Neden Önemlidir?

Modern Pazarlama Nedir? Püf Noktaları Nelerdir? Neden Önemlidir?

 • imageCennet Ünlü
 • image12 Ağustos 2022
image

 Modern Pazarlama Nedir? Püf Noktaları Nelerdir?

Modern Pazarlama, firmaların bir ürünü tanıtması ve satışını yapabilmesi için pazarlama kavramının günümüz teknolojik çağına ayak uydurmuş ve gelişmiş versiyonudur. Güncelliği ve sürekli değişimi kendine kaynak olarak kullanan modern pazarlama, firmaların/işletmelerin hedef kitleye teknolojik ve kolay ulaşımının anahtarıdır.

Güncel yenilikleri, teknolojik gelişmeleri sürekli takip eden modern pazarlama, işletmelerin ürünleri için sağlıklı ve verimli bir şekilde tanıtım, reklam ve satış yapmasını sağlar. Modern pazarlamanın bir firma/işletmede kullanılırken önem verilmesi gereken püf noktaları vardır. Bunlar;

 • Hedef kitleyi doğru belirleme ve potansiyel müşterilere göre plan hazırlama
 • Müşterilerin geri bildirimlerini dikkate alma ve onlarla yakın iletişim halinde olma
 • Firma/işletmenin pazarlama sürecinde tek bir ortak amaca yoğunlaşmasıdır.

Modern pazarlamada hedef kitleyi doğru belirlemek ve kullanılan teknikler oldukça önemlidir. Müşterilerin neye ihtiyacı olduğunu ya da ne istediğini bilerek bir ürün hazırlamak atılacak en doğru adımlardan biridir. Ürünün tanıtımı için hazırlanan reklamlarda kullanılan görseller ve metnin dili de hedef kitleye uygun olarak hazırlanmalı, ilgi çekici olmalıdır.

Müşterilerin geri bildirim ve deneyimleri modern pazarlamada elmas değerindedir. Siz firmanız için büyük yatırımlar yaparsınız fakat ürününüz müşteriler tarafından sevilmediğinde ya da onların beklentilerini karşılamadığında o yatırımlar size istediğiniz verimi veremez. Ancak ürününüzü kullanan tüketicilerden olumlu yorumlar ve geri bildirimler aldığınızda rakiplerinizden bir adım öndesiniz demektir. Çünkü bu olumlu yorumlar var olan müşterilerinizin sadakatini artırırken üçüncü kişilerin onayını dikkate alan diğer tüketicileri de firmanıza çeker ve böylece verimli bir PR gerçekleştirmiş olursunuz.

Modern pazarlamadaki bir diğer püf nokta, firmanızın kendi içindeki uyumu ve dinamiğidir. Farklı hedeflerle ilgilenmek yerine bütün departmanların tek bir amaca odaklanması firmanıza maksimum verimi sağlayacaktır. Modern pazarlama ile hazırlanacak olan ürünün oluşum ve tanıtım süreci, fiyatı, dağıtımı, verimi, izlenecek stratejiler önemlidir.

 

Modern Pazarlama Yöntemlerini Kullanmak Neden Önemlidir?

Firma ve işletmeler yüksek rekabet ve baskının var olduğu ticaret hayatta markalaşır. Ancak bir firma için bu süreç kolay değildir. İşte bu süreçte modern pazarlama ve yöntemlerini kullanmak çok yardımcı olacaktır. Teknoloji, dijitalleşme, çoklu iletişim kanalları gibi kavramlarının da ticaret hayatında yerini sağlamlaştırması ile modern pazarlama daha çok önem kazanmıştır. Her şeyden önce modern pazarlama müşteriyi merkezine alır ve yörüngesini ona belirler. Hızlı değişim, gelişim ve dijital çağa böylelikle ayak uydurabilir. Bir firma/işletmenin modern pazarlamaya sahip olup yöntemlerini doğru şekilde kullanması demek, fiziksel mağazaları ardında bırakıp online dünyada yerini bulması; sosyal medya gibi insanların hayatında büyük yer kaplayan mecrada yer alması ve rakiplerinin önüne geçmesi demektir.

 

Şirketler için Modern Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

Modern Pazarlama yöntemleri, şirketlerin pazarlama süreçlerinde maksimum verim sağlamalarına yardımcı olur. Bunlar;

 •  Canlı Destek Sistemi
 •  Müşteri Memnuniyeti Odaklı Destek Hizmetleri
 • Sesli Arama Sistemi ile Optimizasyon Sağlama
 • Video, Inbound ve Influencer Pazarlama
 • Sosyal Medya Tanıtım ve Reklamları
 • SEO Uyumlu Üretilen İçerik Yazılarıdır.

 

Sesli aramalar son dönemde oldukça popülerleşmiştir. Bu nedenle işletmenizin reklam, tanıtım ve içerik yazılarını sesli arama sistemine uyumlu hale getirerek hedef kitlenize daha hızlı ulaşabilir, optimizasyonunuzu artırabilirsiniz. Web sitenizde kullanacağınız canlı destek sistemi ile müşterilerinizin ihtiyaç ve isteklerine anında cevap verebilir onların satış öncesinde ürün ile alakalı sorularını minimuma indirebilirsiniz. Diğer yandan müşterileriniz için destek hizmeti sunmanız firma/işletmenizin adının markalaşmasında önemli bir yere sahiptir. Bu hizmet sayesinde müşterilerinize karşı gösterdiğiniz ilgi ve önem artar, bu da sizin tüketicilerin gözünde değer kazanmanızı ve daha fazla müşteri kazanmanızı sağlar. Video, Inbound ve Influencer pazarlama yöntemleri ile hazırladığınız, 

yatırımınızı pozitif etkileyecek olan çeşitli ve göze çarpan tanıtım videoları, sosyal medyada tanınan ve güvendiğiniz kişilerle markanız için yaptığınız iş birlikleri de firmanızın tanınıp markalaşmasına yardım eder. Sosyal medyadaki tanıtım ve reklamlar, SEO’ya uygun olarak üretilen içerik yazıları hem arama motorlarında hem de sosyal medyada daha hızlı tanınmanızı, Web siteniz için trafik akışının artmasını ve tüketicilere daha hızlı yollarla ulaşmanızı sağlar.

Biz Kaktüs Yazılım olarak firmanızın modern pazarlama sürecinde birebir iletişimde ve yanınızda oluyor, kullandığımız sosyal medya reklamları, dijital reklamcılık ve pazarlama, SEO uyumlu içeriklerimiz gibi modern pazarlama yöntemleri ile firmanızın markalaşma sürecini sağlıklı ve hızlı bir şekilde elde etmenizi sağlıyoruz!