image image

E-Ticaret Kanunu Nedir? E-Ticaret Kanununda Yapılan Değişiklikler

E-Ticaret Kanunu Nedir? E-Ticaret Kanununda Yapılan Değişiklikler

  • imageAleyna Sivril
  • image09 Aralık 2022
image

E Ticaret Kanunu Nedir?

E- Ticaret Kanunu, E- ticaret dünyasındaki haksız rekabetin önüne geçmek  için düzenlenmiş olan yasadır. Ayrıca bu yasayla birlikte e-ticaret pazarına giriş yapan girişimcilerin pazaryerinde büyümesinin kolaylaştırılması hedefleniyor. Hem satıcıların hem de tüketicilerin haklarını korumaya yönelik oluşturulan bu yasa ile tekelleşmenin de önlenmesi amaçlanıyor. E-ticaret pazarının dengeli büyümesi ve gelişmesi için etkili olan bu yasada çeşitli düzenlemelere ve değişkliklere karar verildi. Gelin bu değişikliklerin neler olacağından bahsedelim.

 

Yeni Kanunla Birlikte Gelen Değişiklikler

E-ticaretin düzenlenmesi hakkındaki kanunda değişiklik yapma teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi ve yasalaştırıldı. Yeni kanun teklifi ile birlikte yapılacak olan değişiklikler şu şekilde:

 

Pazaryerleri Satıcılara Kısa Vadeler ile Ödeme Yapacak

Adil bir ticaret ortamı oluşturmak adına, pazaryerlerinin koymuş olduğu bazı kurallar hafifletilecek. Satıcının yapmış olduğu satışın ardından 5 gün içerisinde ödeme alması gerekecek. Pazaryeri reklamları için de düzenlemeler ve değişiklikler yapılacak. Pazaryerlerinin tedarikçiler ile yapmış olduğu anlaşmalar artık Ticaret Bakanlığı tarafından kontrol altına alınacak. Aracı hizmet sağlayıcı veya pazaryerleri ile hizmet sağlayıcıların anlaşmalarını kontrol edebilecek ve faaliyetlerini düzenleyebilecek.

 

Bazı İşletmeler E-Ticaret Hizmet Sağlayıcı Olarak Kabul Edilmeyecek

Alıcıyı ve satıcıyı bir araya getiren aracı hizmet sağlayıcılar “E- Ticaret Aracı Hizmet Sağlayıcı”, kendine ait e-ticaret ortamı veya pazaryerinde satış yapan hizmet sağlayıcılar “E- Ticaret Hizmet Sağlayıcı” olarak adlandırılacak. Ayrıca kanuna e-ticaret ortamında belirliliğin sağlanabilmesi için “E-Ticaret pazaryeri” ve “E-Ticaret Ortamı” gibi tanımlar da eklenecek.

Sigorta ve Bankacılık, Bireysel Emeklilik, Sivil Havacılık, Sermaye Piyasası, Haberleşme Platformları, Ödeme Hizmetleri ve Şans Oyunları gibi alanlarda faaliyet göstermekte olan işletmeler artık “ E-Ticaret Hizmet Sağlayıcısı” yerine “E-Ticaret Aracı Hizmet Sağlayıcı” olarak nitelendirilecek ve bu şekilde kavramlarda değişiklik yapılacak.

 

E-Ticaret Lisans Zorunluluğu Getirilecek

İşlem hacmi 1 yıl içerisinde net olarak 100 bin adetten fazla olan pazaryerleri yani e-ticaret aracı hizmet sağlayıcıları, (iptal ve iade işlemleri hariç)Ticaret Bakanlığı’ndan lisans almak zorunda kalacak. Lisans almadan faaliyetlerini devam ettiremeyecekler.
 

 Haksız Uygulamalara Para Cezası

·        E-ticarette haksız rekabete yol açacak uygulamalara başvuran aracı hizmet sağlayıcılara 10 binden 100 bin TL’ye kadar varan idari para cezaları kesilecek.

·        Aracı hizmet sağlayıcılarda (pazaryerlerinde) satış yapan satıcıları ürün veya hizmet satışına zorlayan uygulamalara ve platformlara yönelik her satıcı için 500 bin TL bazında idari para cezası kesilecek.

·        Belirlenen süre içerisinde haksız uygulamaların sona erdirilmemesi veya tekrarının yapılması halinde ceza 2 katına çıkarılacak. Buna yönelik yapılabilecek her türlü eylem sonucunda cezanın 10 katı uygulanacak.  

·        İdari para cezaları 500 milyon Tl’yi geçmeyecek.( 1 yıl içerisinde net işlem hacmi 60 milyar TL, iade ve iptal harici 100 bin adet üzeri işleme sahip ana hizmet sağlayıcı veya aracı hizmetv sağlayıcı için.)

E-Ticaret Kanununda değişiklik teklifinin 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girmesi bekleniyor.