image image

WEB TASARIMI NEDİR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

WEB TASARIMI NEDİR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

  • imageCennet Ünlü
  • image31 Ekim 2022
image

WEB TASARIMI NEDİR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Teknolojinin hayatımızda vazgeçilmez bir yere sahip olması ile beraber firma/işletmelerin de internet ortamına adım atmaları kaçınılmaz olmuştur. Bu attıkları kaçınılmaz adımda da yapacakları ilk şey, kendi firma/işletmeleri için bir web sitesine sahip olmaktır. Web tasarımı, bir işletme/firmanın sunacağı ürün ya da hizmetlerin çevrimiçi ortamda en iyi, planlı ve düzenli bir şekilde gösterilmesi için takip edilen süreç ve uygulamadır. Web tasarımı hem web uygulamaları hem de mobil uygulamaları için yapılır. Ayrıca sitenin kullanıcı arayüz tasarımını da içermektedir.

Web sitelerinin ticaret hayatında yeni olduğu zamanlarda aslında önemli olan sitenin kullanıcı ve sahibi için olan işlevselliğiydi. Fakat yıllar geçtikçe ve online ortamdaki rekabet ortamı çetinleştikçe web sitelerinin tasarımları iyi anlamda değişmeye, gelişmeye başladı çünkü bu web siteleri, firma/işletmeler için sanal ortamdaki dükkanları, markalarının kimlikleri haline geldi. Durum böyle olunca da ilgi çekici ve işlevsel bir web sitesine sahip olup müşteri çekmek için firma/işletmeler web sitelerinin tasarımına daha çok önem vermeye başladılar.

Bir web tasarım oluştururken önemli olan unsurlar vardır. Bunlar web sitesinin sahip olduğu en belirgin unsurlar olan yapı ve düzenden tutun da sayfaların rengine, yazı tiplerine, yazı fontlarına, bilgi metinleri ile beraber kullanılan görseller, grafikler ve videolara kadar sıralanabilir.

Bir kullanıcı web sitesine girdiğinde ilk olarak sitenin görünümüne dikkat eder. Bu yüzden bir web sitesi tasarımı yaparken göze çarpan ilk şeylerin yani renklerin, yazıların, fotoğrafların vb. ilgi çekici olması gerekir. Diğer yandan farklı internet tarayıcıları ile uyumlu, kullanıcı ile interaktif bir iletişim içinde olması (soru-cevap kutuları, yorum sekmeleri…) da bir web tasarımının vazgeçilmez noktalarındandır. Görünümün yanında bir web sitesinin tasarımında vazgeçilmez olan diğer unsur düzendir.

Web sitesinin belli bir düzene sahip olması gerekir. Kullanıcıyı yormayan, kafasını karıştırmayan basit bir ara yüze, kategorilere ayrılmış bilgi içeriklerine, işletme/firma hakkında daha çok bilgi sahibi olmak isteyen kullanıcının kolayca ulaşacağı hakkımızda, iletişim gibi sayfalara sahip olması gerekir. Aksi takdirde, kullanıcıya verilen gereksiz bilgiler ve kafa karıştıran, işlevsiz web tasarımları, işletme/firmanın sahip olduğu ürün/hizmetler ne kadar iyi olursa olsun kullanıcı tarafından tercih edilmeyebilir.

Bu yüzden bir web sitesi için önemli olan nokta, basit ve işlevsel aynı zamanda da ilgi çekici bir tasarıma sahip olup bu dengeyi tutturabilmektir.

 

KALİTELİ BİR WEB TASARIMINA SAHİP OLMAK NEDEN ÖNEMLİDİR?

Günümüzün dijital ortamında rekabet, fiziksel dükkanların içinde olduğu rekabetten daha zor ve karmaşıktır. Bu yüzden bir işletme/firmanın ilk etapta online ortamda ayakta durabilmesi, sonra da rakipleri ile aynı kulvarda yer alıp hatta onları geçip adını markalaştırması için sahip olduğu web sitesinin tasarımı çok önemlidir.

Hem web hem de mobil uygulamaları hayatlarının her anında kullanan kullanıcıların web siteniz ile ilk karşılaşması akılda kalıcı olmalı, bunun için sade, şık ve aynı zamanda ilgi çekici bir web tasarımına sahip olmanız gerekmektedir. Buna ek olarak web sitenizin arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer alması için kullanacağınız SEO ile uyumlu olan içerikleriniz web tasarımınızın vazgeçilmez özelliklerinden olmalıdır. Böylece potansiyel müşterileri sitenize, ürün/hizmetlerine çekeceğiniz gibi aynı zamanda var olan müşterilerinizi de sürekli müşteriler haline getirebilirsiniz.

Sonuç olarak bir web tasarımına sahip olmak demek, işletme/firmanızın sunduğu ürün/hizmetlerin internet ortamında rakipleriyle başa baş mücadele etmesi hatta daha çok rağbet görmesi, sade, şık ve basit kullanımı ile daha çok tercih edilebilir olması demektir.

Bir Kaktüs Yazılım olarak, sizin istek ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak, alanında profesyonel ekibimiz tarafından firma/işletmeniz için özel hazırlanan web tasarımlarımız ile her zaman yanınızdayız!