image image

Unity nedir? Unity ile Oyun Programlama Özellikleri

Unity nedir? Unity ile Oyun Programlama Özellikleri

 • imageCennet Ünlü
 • image02 Eylül 2022
image

UNITY OYUN PROGRAMLAMA

Oyun oynamanın 7’den 70’e birçok kişinin kendini alamadığı bir alan olduğunu hepimiz iyi biliyoruz. Oyun çeşitlerinde yaş sınırının olmaması her yaş grubunun birbiri ile etkileşimde bulunduğu samimi bir ortam elde edilmesini sağlıyor. Bazı oyunlar sayesinde gerek farklı kültürlerden insanlarla etkileşimde bulunuyor hem dillerini öğrenmeyi hem de kültürlerini öğrenmemizi destekliyor. Kimi oyunda yaratıcılığımızı keşfederek kendimizde bir yeteneği inşa etmemizi sağlıyor. Çocukların üzerinde yapılmış araştırmalarda bile beyin gelişimini destekleyen faktörlerin oyunlar sayesinde desteklendiği ortaya çıkmıştır. Analitik düşünceyi geliştirir. Özellikle strateji oyunlarında çıkan sorunlara analitik bir yaklaşım ile yaklaşmak düşünmeyi ve sorunları çözmemize katkı sağlar.
Oyun sektörünün her geçen gün bu kadar gelişmesi ve her yaş grubuna bu kadar gelişim ve eğlence alanında katkı sağlaması sonucunda büyük ilgi duyulmaktadır. Bu doğrultuda hem bizler hem de sizler için müthiş bir kar elde edebileceği platforma dönüşüyor.

Unity nedir?

Unity Oyun Motoru 2D, 3D, sanal gerçeklik ve yapay gerçeklik oyunlarının üretilebileceği dünyanın en çok kullanılan oyun geliştirme platformudur.  Unity Technologies tarafından 2005 yılında geliştirilen Unity 3D oyun geliştirmedir. Platformlar arası oyun tasarlama ve geliştirme yazılımı, kendisini en yüksek standartlara yükseltmiştir. Çok fazla özelliği bir araya getirmekte ve hayal edebileceğiniz hemen hemen her oyunu yapacak kadar esnek bir araçtır. Bir oyun motoru olarak kullanılan Unity, bir oyunun çalışmasını sağlayan en önemli yerleşik özelliklerin birçoğunu sağlayabilmektedir. Bu 3 boyutlu oluşturma, fizik, çarpışma ve algılama gibi şeyler anlamına gelmekte. Unity’nin adında 3D olsa da Unity 3D, 2D oyun geliştirme araçlarını da içermektedir.

Unity Avantajları Nelerdir? Neden Unity Oyun Geliştirme için ideal Seçimdir?

Unity'nin oyun yapımcılarına sağladığı bir kolaylık Unity ile geliştirilen bir oyunun herhangi bir altyapı değişikliğine gerek olmadan farklı platformlara (PC, Mac, Web, iOS, Android, Windows Phone, Playstation, Xbox, Nintendo vb.) uygun olarak entegre edilmesidir. Bu sayede bilgisayarınız için hazırlanan bir oyun tek tıklamayla IOS için de çalışır hale getirilebilmektedir. Çeşitlilik imkânı ile ister 2D ister 3D oyunlar oynayabilmenizi sağlar. Ayrıca Unity 3D, ücretli gelişmiş oyun motorlarında bulunan, gelişmiş shader yazılımı, animasyon editörü, fizik motoru gibi işlevsel birçok özelliği ve uygulamayı oyun geliştiricilerinin kullanımına ücretsiz olarak sunmaktadır. Orta seviye bilgisayarlar da bile rahatlıkla oyun oynamayı desteklemektedir. ‘’. Asset Store’’ mağaza seçeneği ile Oyun motoru, önceden tasarlanmış 3 boyutlu modeller, komut dosyaları, gelişmiş animasyon, farklı dokular ve ses ile yüklenir. Tüm bunlar bir oyun geliştiricisinin oyunculara çekici görseller, grafikler ve nihai deneyim getirmesine yardımcı olur. Halihazırda mevcut olan bu varlıklar, bir geliştiricinin ünlü karakterlerin, binaların, köprülerin ve daha fazlasının animasyonlarını eklemek için ihtiyaç duyduğu yerlerde basitçe sürükle ve bırak özelliğini kullanmasına da yardımcı olur. Zengin mağaza sadece zamandan değil, aynı zamanda geliştiricinin çabalarından da tasarruf sağlar.

Unity ile Yapılan Bazı Oyunlar

 • Ori and the Blind Forest / Will of the Wisps
 • INSIDE
 • Monument Valley 1 & 2
 • Temple Run
 • Deus Ex: The Fall
 • Escape Plan
 • Angry Birds
 • Superhot
 • Super Mario Run
 • Subnautica
 • Bone Works
 • My Friend Pedro

Kaktüs Yazılım olarak alanında yetenekli, yaratıcı ekibimiz sayesinde sizleri oyun sektöründe fark yaratacağınız bir konuma getiriyoruz. Hayalinizde var olan bir oyun düşünceniz mi var? Hayallerinizi gerçekleştirmek için ekibimizle harekete geçip sizin için oyun programlıyoruz. Ya da geçmişte oynamaktan zevk aldığınız ama içeriğinde keşke bu özellikte olsaydı dediğiniz fikirlerinizi bizimle paylaşın bu doğrultuda sizlerin oyun hayalinizi gerçekleştirmek için çalışalım. Herhangi bir sorun karşısında ya da ihtiyacınız doğrultusunda teknik desteğimizle sizlere kaliteli ve güvenli bir hizmet sunalım.