image image

SEO NEDİR? SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO NEDİR? SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

  • imageCennet Ünlü
  • image03 Eylül 2022
image

SEO NEDİR?

İngilizcede kısaca SEO (Search Engine Optimization) olarak ifade edilmektedir. Türkçe anlamı ile Arama Motoru Optimizasyonu, web sitelerini arama motorlarının daha iyi bir şekilde analiz edilmesine imkân sağlayacak bir şekilde arama motorlarının özelliklerine uygun hale getirilerek “web sitesinin optimize edilmesi” belirlenen hedef doğrultusunda anahtar kelimelere sahip arama motoru aramalarında yükseltilmesidir. Dijitalleşen dünyada internetin öneminin artması ve ekonomik olarak gücünü her geçen gün arttırması doğrultusunda hızla yaygınlaşmaya başladığını kanıtlamaktadır. Arama motoru optimizasyonu, dijital pazarlamanın bir alt dalı olarak karşımıza çıkmaktadır.
SEO NEDEN ÖNEMLİDİR?
Günümüzün dijital rekabetçi pazarında hayatta kalmak için SEO pazarlaması işletmeler için büyük önem arz etmektedir. Google başta olmak üzere arama motorları her gün milyarlarca kullanıcının sorularını yanıtlamak, isteklerini yerine getirmek veya araştırıp sonuca ulaşması gereken problemleri çözmek için hizmet etmektedir.
İşletme sahibi olarak bir web siteniz, bloğunuz veya alışveriş siteniz varsa SEO çalışmaları işletmenizin büyümesine, hedeflerinizi ulaşmanıza, yüksek derecede kâr elde etmenize yardımcı olacaktır. SEO hizmetleri işletmenize düşük maliyetli çalışmalar ile arama motorlarında üst sıralara çıkmanızı desteklemektedir.
Özellikle e-ticaret siteleri rekabeti bu denli yüksek olan bir pazarda hayatta kalmak için Seo çalışmalarını dikkatle takip edip, gereken analizi gerçekleştirmelidir. SEO çalışmaları ile siteleri üst sıralara çıkarmak marka bilinirliği, yüksek satış rakamları, sitenize potansiyel müşterileri çekmek, rekabet ettiğiniz sektördeki trendleri kolayca anlamak ve rekabet ettiğiniz diğer firmaların pazarda önüne geçmek için oldukça önemlidir.
TAM ANLAMIYLA SEO NEDEN GEREKLİDİR?
  • Sitenizi ziyaret edenlerinizin sayısını organik metotlarla artırmak ve Google sıralamalarında devamlı görünmek istiyorsanız gereklidir.
  • Belirlediğiniz anahtar kelimelerle üst sıralarda görünmek istiyorsanız gereklidir.
  • Siteniz sayesinde maksimum geri dönüşler alabilmek için gereklidir.
  • Reklam potansiyelinizi artırmak ve uygun bir şekilde reklam yapabilmek için gereklidir.
  • Kurumsal kimlik yaratmak için gereklidir.
  • Hedef kitlenize hızlı bir şekilde ulaşabilmek için gereklidir.


SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Site İçi SEO çalışmasını bir kalite çalışması olarak düşünebiliriz. Site içinde amaç kullanıcı ihtiyaçlarını kolayca karşılamak olduğundan kullanıcı sayısı yüksek arama motorlarına sitemizin kalitesini kullanım kolaylığını kanıtlamak zorundayız. Arama motorları web sitelerine bazı önemli kuralları göz önüne alarak sitelere kalite puanı vermektedir. Kalite puanı yüksek olan site sıralamalarda daha üst sıralarda karşımıza çıkmaktadır.
1. SEO Parametreleri: Meta Başlık (Title), Meta Açıklama (Description) ve Meta Etiketler (tags, keywords) kanalıyla ileten parametrelerdir.
2. Başlık Etiketleri: Tasarlanan bir web sitesinde hiyerarşik yapı mevcuttur. Yazılarda ve başlıklarda bu hiyerarşiye uymak önemlidir. Bu başlık etiketlerine kullanıcıların aradığı herhangi bir bilgi hakkında kesin ve net bir anahtar kelime kullanılması gerekmektedir.
3. URL Yapısı: Tasarlanan web sitesinde önemli olan bir başka unsurda url yapılarıdır, url yapılarında sitenin içeriği hakkında anahtar kelimeler içermeli ve bu anahtar kelimeler uzun olmamalıdır olabildiğince kısa kelimeler kullanmak gerekmektedir.
4. İçerik Faktörü: Tasarlanan web sitesinin içeriği rekabet edilen diğer web sitelerinden farklı olmalıdır kendine özgün olmalıdır sayfa içeriği şeffaf ve potansiyel müşterilerin veya kullanıcıların kolaylıkla anlayabileceği bir site içeriği oluşturulması gereklidir.
5. Medya Kullanımı: Web sitesinde yer alan bilgilerin etkili bir şekilde gözükmesi amacıyla görseller, videolar, vektörler, inografiklerle zenginleştirilmesi gerekmektedir. Kullanıcının dikkatini çekmesi en önemli koşuldur.
6.Duyarlı Tasarım: Tasarlanan sitenin mobil cihazlar başta olmak üzere diğer teknolojik cihazlara da uyumlu bir tasarıma sahip olması gerekmektedir. Kurumsal web sitelerinin responsive (mobil uyumlu) tasarıma sahip olması kullanıcı performansını olumlu etkiler.
7. Site Hızı: Medya ögelerinin yüklenme süresi, sayfa içeriğinin yüklenme süresi Google başta olmak üzere diğer popüler arama motorlarının en önemli sıralama faktörleri arasında yer almalıdır. Siteniz ne kadar hızlı ise site kalite puanı daha çok yükselir. Site hızı çalıştığınız yazılım ekibinin ellerinde şekillenir. Bu yüzden iyi ve deneyimli bir yazılım ekibi ile çalışmanızı tavsiye ederiz. (Kaktüs Yazılım bu konuda sizlere harika tasarımlı ve hızlı kurumsal website çözümlerini sunmaktadır. Detaylı bilgi için bizleri aramayı unutmayın!)
8.Dahili Link Ağı: Site içi linkler site içeriği ve url içi anahtar kelimeler ile uygun olması gerekmektedir.
KAKTÜS YAZILIMA GELİN  VE DESTEĞİMİZ İLE SEO’ DA FARK YARATALIM!
Dijital pazarın bu denli rekabetinin yüksek olması ve her geçen gün farklılaşıp gelişmesiyle SEO’nun öneminin ne kadar arttığını görememek mümkün değildir. Biz Kaktüs Yazılım ailesi olarak pazardaki rakiplerinizi analiz ediyor, sizlerin ihtiyacının olduğunu düşündüğümüz alanları belirliyoruz ve o alana yönelerek pazardaki rakiplerinize fark yaratmanız için destek oluşturuyoruz. Web sitenize daha çok size uygun müşteri çekebilmeyi ve satışlarınızı arttırmak için gerekli çalışmaları sunuyoruz. Şirketinizin ürün ya da hizmetleri ile ilgili en detaylı bilgiyi oluşturuyor ve sonucunda ise satışlarınızı ve görünürlüğünüzü arttırma fırsatlarınızı çoğaltıyoruz. Web sitenizin görünür kılınması ve arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralara yükselmesi için SEO çalışmalarına büyük önem veriyor, bütüncül dijital pazarlama stratejileriyle başarılarınızı arttırmayı hedefliyoruz.