image image

Organik Trafik Arttırma Yöntemleri Nelerdir?

Organik Trafik Arttırma Yöntemleri Nelerdir?

  • imageCennet Ünlü
  • image10 Eylül 2022
image

Organik Trafik Arttırma Yöntemleri Nelerdir?

E-ticaret dünyasındaki varlığı yeni ya da uzun zaman olsun, her işletmenin amacı, sahip oldukları web sitesinin arama motoru sonuçlarında daha çok tanınması, üst sıralarda yer alması ve daha çok tercih edilmesidir. Bunun için de işletmeler ücretli reklamların yanı sıra, SEO uyumlu içerikler, sosyal medya platformları gibi birçok yöntem kullanır. Bu yöntemlerden bir tanesi de organik trafik arttırmaktır ki, bu yöntem işletmenin kazanımlarını düşük maliyetler karşılığında elde edebildiği için daha önemlidir.

Bir e-ticaret sitesine sahip olan işletmeler için de organik trafik arttırmanın çeşitli yöntemleri vardır. Bu yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

 

1.      Kaliteli, Özgün, Lider, Güncel, Hedef Kitle ve Ürün/Hizmet Odaklı İçerikler Üretmek:

Her şeyden önce organik trafiğinizi arttırmak için içeriklerinizi hedef kitlenize hitap edecek şekilde hazırlamalısınız. Onların dikkatini çekecek görseller, videolar, yazım dili ve üslup kullanmalı; onların isteklerine cevap verebilecek şekilde ürün/hizmetlerinizi tanıtmalısınız. Bunu yaparken de özgünlüğünüze dikkat etmelisiniz. Sizinle aynı sektörde olan diğer işletmeleri ve onların e-ticaret sitelerini takip edip analiz etmeli, onlarda olmayan ve yeni çıkan trendler ile ilgili içeriklere yer vermelisiniz. Böylece lider ve kaliteli içeriklerle hedef kitlenize bir adım daha yaklaşmış olursunuz. Düzenli güncellemeler ile de farklı içerikler sunmaya devam etmelisiniz.  Zaten içerikleriniz kaliteli, özgün ve sektörünüzde lider olduğunda otomatik olarak SEO ile uyumlu hale gelen bir web siteye sahip olursunuz, arama motoru sonuçlarında ilk sıralarda yer alırsınız ve organik trafiğiniz verimli bir şekilde artar.

2.      Web Sitenizde Blog Sayfasına Sahip Olmak:

İşletmenizin online dünyadaki varlığı olan e-ticaret sitenizde blog sayfası oluşturmak demek organik trafiğini arttırmak ve hedef kitlenizi mıknatıs gibi kendinize çekmeniz demektir. Blog sayfasında içerikleriniz, ürün/hizmetleriniz hakkındaki paylaşımlarınız ne kadar detaylı olursa, kullanıcılarınız işinize ne kadar değer verdiğinizi anlar. Ayrıca kişiye özel hazırladığınız kataloglar, çalışma programları da organik trafik arttırma yöntemlerinde oldukça etkilidir.

3.      Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Kullanmak:

SEO ile uyumlu olmak için içeriklerinizde yer verdiğiniz anahtar kelimelerin yanı sıra, uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanarak web sitenizin asıl amacı olan ürün/hizmetlerinizi tanıtmak konusunda daha verimli adımlar atabilirsiniz. Ürün/hizmetleriniz ile alakalı olan bu uzun kuyruklu anahtar kelimeler zamanla Google arama sonuçlarında karşılığını size verecektir ve organik trafik akışınız artacaktır.

4.      Özenli Meta Düzenlemeleri Yapmak:

Web sitenizden maksimum seviyede verim sağlayabilmeniz için buna kaynak olan üç temel unsuru, Meta açıklama, başlı ve URL’nin düzenlemelerini yapmalısınız. Bunun için WordPress söz konusu olduğunda Yoast, Rank Math gibi SEO eklentilerini kullanmanız ve gerekli ayarlamaları yapıp geliştirebilir, organik trafiğinizi arttırarak arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilirsiniz.

5.      Düzenli Olarak İç Linkleme Yapmak:

Web siteniz ya da blogunuz için hazırladığınız içerikler ile ilgili iç linklemeler yapmanız sitenizi/blogunuzu ziyaret eden kullanıcıların dikkatini çekebilir ve sayfalarınızda daha fazla vakit geçirebilirler. Buna göz atabilirsiniz gibi dikkat çekici cümlelerin sonuna eklediğiniz iç linklemeler oldukça önemlidir çünkü sizin arama sonuçlarında üst sıralarda görünmenize yardımcı olurlar. Fakat bunu da dengeli yapmalısınız aksi takdirde web siteniz/blogunuz spamlarla karşı karşıya kalabilir.

6.      Güvenilir ve Kaliteli Backlinkler Kullanmak:

Organik trafiğinizi arttırmanın bir diğer yöntemi, Google’ın güvenilir bulacağı backlinkler kullanmaktır. Böylece Google arama sonuçlarında size öncelik verebilir. Çevrenizdeki güvenilir kaynaklarınız (aile, arkadaş, ortak, tedarikçi, blog sahipleri vb.) ile sitenize link vermeleri için iletişime geçin. Ancak siteniz için kullanacağınız backlinkleri özenle seçmeli, kaynaklarını detaylı bir şekilde incelemelisiniz. Böylece sitenizi SEO çalışmalarınıza zarar verecek spamlardan koruyabilirsiniz.

7.      Sosyal Medya ve Analiz Araçları Kullanmak:

Kullanıcılarınızın ilgisini çekebilmek için sosyal medya mecralarını (Instagram, Facebook, Twitter vb.) ve onların isteklerini anlayabilmek için sitenizin performansı, öne çıkan anahtar kelimeler gibi bilgileri öğrenebileceğiniz Google Analytics, Google Search Console gibi analiz araçlarını kullanarak sitenize olan organik trafik akışını artırabilirsiniz.
 

Kaktüs Yazılım olarak sizlerin organik olarak sitenize trafik almanıza yardımcı olabiliriz! Seo uyumlu kurumsal websiteleri, seo uyumlu içerik ve blog yazımı ve Sosyal medya yönetimi hizmetleri ile işletmenizin bilinirliğini arttıracağız! Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın!