Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) nedir? - Kaktüs Yazılım ve Bilişim Sistemleri

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) nedir?

CRM nedir? Müşteri ilişkileri yönetimi nedir? Müşteri ilişkileri yönetimi ne işe yarar? İyi müşteri ilişkileri ne kazandırır?

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM), şirketler açısından önemli bir etkendir. Müşteri ilişkileri, Şirketler ile müşterileri arasındaki teması artıran, bilgilerin var olduğu, daimi etkileşimin gerçekleştiği bir sistemdir. Şirkete ait olan bu sistemde müşterinin; web sitesi, telefon numarası, e-postası (yani iletişim bilgilerinin bulunduğu), aralarındaki anlaşmanın detayları, en son hangi aşamada oldukları… gibi bilgilerin var olduğu sistemdir.
CRM sayesinde İşletmeler; müşterilerle etkileşimlerini devamlı hale getirerek ilişkilerini kuvvetlendirir. Bu sistemle müşteri bilgileri, müşteri istekleri, müşteri ile iletişime geçilmiş son tarih vb. bilgiler bir arada tutulur. İşletmeler Veri analizi sayesinde müşterilerini tanır ve partnerliklerini güçlendirir.
Müşteri ilişkileri, pazarlama, satış, satış sonrası destek ve yeniden pazarlama süreçlerini içerir. Bir kez sizden ürün ya da hizmet alan müşteriyi kazanmış olabilirsiniz. Ancak hizmet sonrası vereceğiniz destek kişinin yeniden yani tekrar alışveriş yapmasını sağlar. Bu da işletmeye kuvvetli ve daimi müşteri ilişkileri kazandırmış olur.
Şirketlerin müşteri ilişkilerini göz önünde bulundurmaması şirket için büyük bir kayıp demektir. Çünkü bir şirketi yeni müşterilerden çok daimi müşteriler kalkındırır. Yeni müşteri gelir, alır, gider. Gelir, alır, gider. Bu döngü sonunda sabit bir iş birliği kurmak isteyen müşteri ile ilişkiler iyi kurulmazsa, müşteri bir başka şirket ile anlaşmaya gider.
Kaktüs Yazılım’dan alacağınız müşteri ilişkileri yönetimi programı ile müşterileriniz hakkındaki doğru bilgiye bir tıkla ulaşabileceksiniz. Öncelikle şirketinizin müşterileri hakkında bilgileri programdan gözlemleyebilirsiniz. Detaylı olarak özelliklerini açıklamak gerekirse:

  • KY CRM programları ile pazarlama süreçleri yönetilir. Yukarı ve çapraz satış şeklinde pazarlama yapılır. Yeni ve mevcut müşterilere özel pazarlama gerçekleştirilir. Müşteri kampanyalardan haberdar olur. Mailler ve e-bültenler yollanır.
  • Müşteri odağı, ilgisi ve zevki analiz edilir. Attığı adımlar ve aldığı kararlardan müşterinin aksiyonu gözlemlenir. Çünkü KY CRM müşterilerle olan yazışmaları, mail trafiğini, satış sonrasında neler olduğunu, şikâyet oranını ve memnuniyet oranını tek ekranda toplar.

Ayrıca şirketinizin günlük, haftalık, aylık ve yıllık raporlarına tek ekrandan ulaşabilir ve grafikler yardımıyla karşılaştırma yapabilirsiniz (KY Raporlama Programı. Müşteri İlişkileri Yönetimi Programı (CRM Programı)’na ek olarak verilen bu KY Raporlama sistemi siz müşterilerimizi memnun etmek içindir.
 

Grafik Tasarım ve Sosyal Medya Uzmanı

Cennet Ünlü

Language

Choose Language:

Newsletter

Enter your email address here always to be updated. We promise not to spam!