image image

Kurumsal İşletmeler Neden Sosyal Medya Kullanmalıdır? Kurumsal İşletmeler için Sosyal Medya Nasıl olmalıdır?

Kurumsal İşletmeler Neden Sosyal Medya Kullanmalıdır? Kurumsal İşletmeler için Sosyal Medya Nasıl olmalıdır?

  • imageCennet Ünlü
  • image04 Temmuz 2022
image

Kurumsal İşletmeler Neden Sosyal Medya Kullanmalıdır?

 

Yirmi birinci yüzyılın teknolojisini göz önüne aldığımızda bir kurumsal işletme için sadece fiziksel olarak bir dükkâna ya da internette sadece bir web sitesine sahip olmak yeterli değildir. Rakipleriyle aynı kulvarda hareket etmek ve kendi markasını büyütmek isteyen her kurumsal işletme, sosyal medyanın ona sunduğu dünyayı en verimli şekilde kullanmalıdır. Bir sosyal medya platformuna sahip olmak, öncelikle kurumsal işletmenin hedef kitleye olan ulaşımını kolaylaştırır ve yeni müşteriler kazanmasını sağlar. Diğer yandan büyük bütçeli yatırımlara gerek olmadan sosyal medyanın yanında getirdiği düşük maliyet de kurumsal işletmeyi maddi olarak kötü etkilemez. Sosyal medya reklamları, maliyet olarak düşük olmakla birlikte hedef kitleye kolayca ulaşabileceğiniz bir yöntemdir.

 

Ayrıca, yapılan bir araştırmaya göre bir kurumsal işletmenin sosyal medya platformlarında bir hesaba sahibi olması demek, rakiplerine göre %60 oranla daha fazla satış yapma ve hedef kitlenin sadakatini artırmak demektir. 

 

Kurumsal İşletmelerin Sosyal Medyada Neden Aktif Olması Gerekir?

Böyle bir soruya verilecek ilk cevap;

  • Güncel ve canlı paylaşımlarla her zaman hedef kitlenin ilgisi altında olmak içindir.’

Sonrasında ise;

  • Müşteriler satın alacağı hizmet hakkında direk bilgiye ulaşabilmek için mesaj atmak ister. Ve sosyal medya müşterilerin hızlı bir iletişim kurabilmesi için oldukça faydalıdır. 

Arkasından gelecek olan cevaplar da bunu destekler niteliktedir. Sürekli ya da ara sıra paylaşımlar yapmak yerine zaman aralığı belirlenmiş planlı paylaşımlar yapmak bir kurumsal işletmenin sosyal medya hesabının güncel, aktif ve her zaman ilgi çekici kalmasını sağlar. Ayrıca sosyal medya hesabını yöneten kişilerin kullanacağı dil ve üslup da önemli bir etkendir. İşletmenin sahip olduğu samimiyeti, şeffaflığı ve güveni gösterecek olan nazik ve etkili karşılıklar, hedef kitlenin sadakatini kazanacak ve markanın paylaşımlar yoluyla büyümesini sağlayacaktır. 

 

Etkili olacak olan hikâye paylaşımları, DM’lere geri dönüş ve kullanıcıların ilgisini çekecek olan kaliteli fotoğraf ve metinlere sahip sosyal medya paylaşımları da kurumsal işletmenin tanınırlığını artıracaktır. Sadece sosyal medya hesabını takip edenler için yapılacak olan anketler, etkinlikler, videolar, sonunda ödül verilecek olan yarışmalar da kurumsal işletmenin sosyal medya dünyasında kendine ait bir yer bulmasına yardımcı olacaktır.

 

Sadece markanın hedef kitlesinin yardımının yanı sıra, yapılacak olan sponsorlu reklamlar da yeni müşteriler kazanmak için bir fırsattır. 

 

Sosyal Medya Kullanmak İşletmenize Nasıl Avantajlar Sağlar?

 

Doğru ve güvenli bir şekilde kullanılıp profesyonel yardıma da başvurulduğu sürece bir kurumsal işletmenin sosyal medyada nefes alması her zaman avantajları beraberinde getirir. Markalaşmanın çok değer kazandığı günümüzde maddi olarak büyük yatırımlar yapmadan sosyal medya ile bu başarıyı elde etmek mümkündür. İşte en büyük avantajı budur: hedef kitleye olan ulaşımın kolay ve geniş olması ve doğru yönetim ile markalaşmanın sağlanması. 

Bunun için alınan profesyonel sosyal medya danışmanlığı sayesinde yapılacak olan market analizleri, markayı kullanan tüketicilerinin istek ve ihtiyaçlarına bağlı olarak hazırlanacak içerik paylaşımları, sosyal medya hesabının aktif kullanımının yanında estetik ve özgün bir tasarıma sahip sayfa yapısı, kurumsal işletmenin sosyal medya dünyasındaki avantajlarıdır. Sosyal medya hesabınıza ve işletmenize yapılacak olan ister pozitif ister negatif olsun, bütün yorumlar da onları dikkate aldığınız takdirde gelişmenize büyük oranda yardımcı olacak avantajlardandır.

 

Rekabetin asla ölmediği ticaret dünyası sosyal medyaya taşındığında da tabi ki, kurumsal işletmenin karşılaşacağı farklı durumlar olacaktır. Örneğin henüz yeni açtığınız sosyal medya hesabında dikkat çekmek için paylaştığınız herhangi bir paylaşım, rakipleriniz tarafından fark edilecek ve gerekirse de kullanılacaktır. Ancak bunu avantaja çevirmek de sizin elinizdedir. Onlar sizin kurumsal işletmenize nasıl bir değer verdiğinizi fark edip sosyal medya kullanımınızı fark ediyorsa siz de aynı şeyi yapabilirsiniz. Ürün ve fiyat karşılaştırmalarının yanı sıra onların sosyal medya hesaplarındaki tasarımı ve aktifliği göz önünde bulundurarak bir adım öne geçmek için kendinizi geliştirebilirsiniz. 

 

Bir kurumsal işletmenin hiçbir profesyonel yardım almadan sosyal medya dünyasının kollarına atılması demek, bir geminin rotasını bilmeden rüzgârlı denizlerde savrulması gibidir. Biz Kaktüs Yazılım olarak etkili market analizleri, özgün tasarım ve metinlere sahip içerik paylaşımları ve etkili birebir iletişimlerimiz ile kurumsal işletmenize sağlam bir rota sunuyor ve markanızın sosyal medya dünyasında yerini sağlamlaştırmasına yardımcı oluyoruz.