image image

Influencer Marketing Bitiyor Mu? Deinfluencing Nedir?

Influencer Marketing Bitiyor Mu? Deinfluencing Nedir?

  • imageAleyna Sivril
  • image05 Nisan 2023
image

Influencer Marketing Bitiyor Mu? Deinfluencing Nedir?

 

İnternet ve sosyal medya platformlarının son zamanlarda kullanımının büyük oranda arttığını biliyoruz. Bu kullanım artışına bağlı olarak yeni meslekler ortaya çıktı. Sosyal medya platformları aracılığıyla ortaya çıkan bu mesleklerden en popüler olanı ise Influencer mesleği oldu. Son dönemlerde bir hayli popüler olan Influencer Marketing önemini yitirmeye mi başlıyor? Yeni gelişmelerle birlikte insanların influencerlara olan ilgisi azalıyor mu? Yeni bir kavram olan Deinfluencing nedir? Ne gibi yenilikler bizi bekliyor? Bütün bu soruların cevabını ve merak ettiklerinizi sizler için cevapladık!

 

 

Influencerlar dijital pazarlama ve sosyal medya reklamcılığı denilince en çok aklımıza gelen kişilerdir. İnsanlar son zamanlarda bir ürün veya hizmeti satın almadan önce sosyal mecralarda bunun araştırmasını yapıyor. Özellikle sempatik buldukları, stilini veya yaşam tarzını beğendikleri infleuncarları takip ederek onların tavsiyeleri doğrultusunda alışveriş yapıyor.

 

Bu durum son zamanlarda tüketim çılgınlığını da arttırmış durumda. İnsanlar artık sürekli bir şeyleri takip edip tüketmekten ve satın aldığı üründen istediği verim alamamaktan sıkılmış haldeler. Özellikle de  bazı influencerların reklamlarında samimi olmamaya başlaması veya videolarında gerçek sonuçları göstermemesi, filtre kullanması vb. durumlar geliştikçe insanlar kendilerini kandırılmış hissetmeye başladı. Bu durumun önüne geçmek için influencerların üstüne birçok görev düşüyor. Örneğin, tüketiciye satın alma tavsiyesi vermek yerine satın almama tavsiyesi vermek gibi! “Nasıl yani?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Durumu daha basit açıklamak gerekirse, infleuncerlar yaptığı görevin tam tersi bir göreve hazırlanıyor.

 

Yeni bir terim olarak karşımıza çıkan Deinfluencing, Türkçe anlamıyla “Tesirden Çıkarma” tam da bu durumu açıklıyor. Yani bundan sonra influencerlar takipçilerine satın alma önerisinde bulunmak yerine satın almama tavsiyesinde bulunacak. Böylece hem tüketim çılgınlığının önüne geçmiş olacak, hem de bu durumdan ve yanlış yönlendirmelerden oldukça sıkılan insanların kendilerine güvenini kazanacak. Takipçilerine artık sadece satın alma odaklı ürün tanıtımı yerine, satın almaması gereken ürünlerden bahsedecek olan influencerları yepyeni ve daha zorlu bir süreç bekliyor gibi.

 

Peki bu durumda markaların tutumu ne olacak? Influencarlara ürün tanıtımları için sponsor olan markalar, bu sefer ürünlerinin kullanılmaması gerektiğine veya beğenilmediğine dair yorumlar aldıklarında influencerlar ile nasıl bir ortaklık içinde olacaklar?

 

Deinfluencing terimi kafamızda birçok soruyu beraberinde getirdiği gibi, nasıl bir sosyal medya gündemi ve akımları ortaya çıkacağını da  merak ettirmekte. Gün geçtikçe bu yenilikleri ve değişimleri beraber gözlemleyecek ve sizler için takip ediyor olacağız. Siz de bu yeniliklerden ve değişimlerden erkenden haberdar olmak için blog yazılarımızı takip etmeye devam edin!

 

deinfluencing, deinfluencing nedir, influencer, influencer pazarlama, influencer marketing, marka yönetimi, influencer yeni gelişmeler, influencer haberleri,sosyal medya tanıtımı, ürün tanıtımı, influencer tavsiyeleri, deinfluencing ne anlama gelir, deinfluencer