image image

Growth Hacking nedir? Growth Hacking ne işe yarar?

Growth Hacking nedir? Growth Hacking ne işe yarar?

  • imageCennet Ünlü
  • image08 Nisan 2022
image
Growth Hacking nedir? Growth Hacking ne işe yarar?

Bir proje ya da bir iş fikri hayata geçirildiğinde beklenilenin aksi olaylarla karşılaşabilir. Planlanırken hesaba katılmayan sorunlar oluşabilir. Örneğin ürünün ya da iş fikrinizin beklenilen rağbeti alamaması gibi… Teoride oluşan fikirler her zaman kulağa hoş gelse de pratikte biraz sizi şaşırtabilir.

Growth Hacking; aslında bir büyüme stratejisidir. Gerçek hayata geçiş yapan iş modelinizin ya da ürününüzün kullanıcıya ulaşması için yapılan büyüme stratejisidir. Pazarlama stratejileri ile iş planı geliştirme süreci arasındaki hızlı ve kısa süreli bölüme Growth Hacking adı verilmektedir.

Ürün geliştirici ya da proje geliştirici kişiler ile pazarlama alanında çalışan kişilerin bir arada çalışması ile hızlı büyüme gerçekleşir. Bu da hızlı kazanç ve hızlı bilinirlik demek. Growth Hacking sizi hedef kitleye ve hedef kitlenin dışındakilere de ulaşmanızı sağlayacak bir stratejiler toplamına verilen addır.

Bütçenin kısıtlı olduğu ilk aşamalarda projenizi veya ürününüzü kurtaracak bir yöntemdir.

Growth Hacking Nasıl Kullanılır?

Hızlı büyüme günümüzde Growth Hacking sayesinde çok daha kolay! Dijital adımlardan oluşan birkaç yöntem vardır. Bu yöntemleri dijital araçlar ile sağlamak da bütçe dostu olduğunun bir kanıtıdır. Sosyal medya ve web siteleri online pazarlama yöntemi olarak görülebilir!
İşte size birkaç yöntem;

-İnternet reklamcılığı
-Seo çalışmaları
-Tavsiye etme

Growth Hacking Örnekleri

Twitter: Bir sosyal medya olan Twitter üyelerini kendisine çektikten sonra onları kaybetmeye başladığını fark etmiştir. Kullanıcıların sürekliliğini sağlayamamıştır. Sürekli kullanıcıları inceleyerek onları sosyal medyada tutan etkeni araştırmışlardır. Üye olduğu anda ilgi çekici kişileri takip eden kişilerin aktif kullanıcı oldukları sonucuna varmışlardır. Bunun üzerine o ilgi çekici kişiler üye olan yeni kişilere ve daha önceden üye olmuş ama aktif kullanıcı olmayan kişilere önerilmeye başlanmıştır. “Senin için Önerilen Kişiler” ve “İlgini çekebilecek tweetler” bölümleri bir Growth Hacking örneğidir.

Hotmail: Hotmail var olan kullanıcıların e maillerinin sonuna “Ücretsiz Hotmail Hesabınızı Oluşturun” mesajını ekledi. Kullanıcılar farkında olmadan Hotmail’in reklamını yapmışlardı ve Hotmail bunun için herhangi bir reklam ücreti ödemedi. Ücretsiz yazısını gören Hotmail sahibi olmayan kişiler ise, Hotmail hesabını oluşturdu. Hotmail, Growth Hacking yöntemi ile hızlı bir büyüme elde etti.

Eğer Growth Hacking yöntemlerini kullanamadıysanız, düşük bütçeler ile kaliteli reklam veremediyseniz veya içerik üretemiyorsanız unutmayın her zaman Kaktüs Yazılım'a gelebilirsiniz. Size özel hızlı büyüme stratejileri oluşturabiliriz. Siz kazanırsanız Kaktüs Yazılım'da kazanır!