image image

DOMAİN NEDİR? HOSTİNG NEDİR?

DOMAİN NEDİR? HOSTİNG NEDİR?

  • imageCennet Ünlü
  • image26 Şubat 2021
image

Domain

   Eğer bir web sitesi almaya ya da tasarlamaya çalışıyorsanız mutlaka domain kelimesini duymuşsunuzdur. Domain en yalın anlamıyla alan adınızdır. Web sitesi için almış olduğunuz adınız, sizin "domain"iniz anlamına geliyor. Domaininiz 1 kere satın alınabilir. Eğer alan adınızı iyi seçmezseniz, tekrar kiralama işlemleriyle uğraşmanız gerekebilir.

   Siteniz için seçmiş olduğunuz ismin arkasına gelen ".com, .net" gibi bir uzantıyla devam ederek kullanılır.

   Yukarıda basetmiş olduğum satın alma işlemi aslında bir kiralama eylemidir. Yıllık olarak ücret ödediğiniz bir kiralama işlemidir. Bu yüzden domain satın aldığınız kişi ya da kuruluşa yıllık ödeme yapmalısınız. 

Kaktüs Yazılım olarak sizlere mükemmel bir haberimiz var. Biz müşterilerimize 1 yıl ücretsiz domain sağlıyoruz!

Domain Türleri

  • .com  Ticari organizasyonların kullandığı bir uzantıdır.
  • .net    Network yani ağ uzantısı ve altyapılarının kullandığı bir uzantıdır.
  • .org    Organizasyonların kullandığı bir uzantıdır.
  • .gov   Devlet kuruluşlarının kullandığı bir uzantıdır.
  • .edu   Eğitim kuruluşlarının kullandığı bir uzantıdır.  
  • .jobs  Şirketlerin istihdam ve IK uygulamalarının kullandığı bir uzantıdır.

Hosting

   Hosting en yalın haliyle sunucu alanıdır. Fotoğrafların, dosyaların boyutlarını gözlemleyip; bellek dediğimiz alanlarda saklayabiliriz. Ancak internet websitesinin boyutunu bizim sahip olduğumuz bellekler karşılayamaz. 

   Web sitenizin saklandığı yere "webserver, data center, veri merkezi" adı verilir. Web sayfanıza ait tüm verilerin, dosyaların yıllık ya da aylık olarak kiralanmasıdır. Ayrıca veri merkezleri web sitenizin erişime açık tutulmasını sağlar. 

   İki çeşit hosting vardır. İşletim sisteminize göre değişir. Linux ya da windows. En çok kullanılan işletim sistemi windows olduğu için en çok da windows hosting kullanılır. 

   Hosting'e sahip olmak için domaininizi aldığınız yerden aynı şekilde aylık olarak kiralayabilirsiniz. Kocaman bir bilgisayar içindeki bir bölümü kiralamak olarak görebilirsiniz. Benzetme kullanırsak sonu olmayan bir rafa kitaplarınızı koymaktır. 

Kaktüs Yazılım olarak bir tane daha iyi haberimiz var. Bizden alacağınız hosting hizmeti 12 ay boynuca ücretsiz!!