image image

B2B nedir? B2B yazılım Nedir? Ne işe yarar?

B2B nedir? B2B yazılım Nedir? Ne işe yarar?

  • imageCennet Ünlü
  • image22 Mart 2022
image
B2B nedir? B2B yazılım Nedir? Ne işe yarar?

Açılımı Bussiness to Bussines olan B2B işletmeler arası pazarlama ya da satış uygulamaları olarak açıklanabilir. Firmanın müşterisinin yine bir firma sahibi olması ve aralarında bir ilişki kurmaları, alış-satış yapmaları “işletmeden işletmeye” yani B2B olarak adlandırılır. Canlı bir örnek ile açıklamak gerekirse, siz bir ip üreticisisiniz ve toptan satışlar yapmaktasınız. Sizden ipleri almaya gelen tuhafiyeci bunları tüketiciye satmak için almaya geliyor. Yani parakende satışı tuhafiyeci yapmaktadır. Siz değil. Tuhafiyeci ile toptancı arasındaki ilişki bir B2B olarak adlandırılan bir ilişkidir.

Peki B2B yazılım nedir?

İşletmeler arası ilişkilerin kolaylaşması için kodlanan programlar B2B yazılım anlamına gelmektedir.
“B2B Yazılım, üretici markalar, dağıtım firmaları ve toptancılara; satış, pazarlama, mevcut müşteri ve potansiyel müşterilerle olan iş süreçlerini sürdürülebilir, daha verimli ve profesyonelce yönetilebilir dijital bir platform sunar.”

B2B yazılım örnekleri;

E-ticaret sitelerini çoğunlukla tüketicinin ihtiyacına online bir şekilde ulaşması şeklinde tanımlandığını görüyoruz. Ancak e-ticaretin böyle bir zorunluluğu yok. Yalnızca işletmelerin sizden alabileceği özel e-ticaret siteleri de yapmak mümkündür. Firmanıza özel olarak geliştirilecek bir e-ticaret sitesi ile şehir dışındaki ya da daha büyük düşünelim yurt dışındaki işletmelere satış yapabilirsiniz. Satın alma sürecine eklenecek birkaç detay, firmalar arası satışın online olarak yapılabilmesini de mümkün kılacaktır. Yani önceki örneğimizle bağdaştırırsak; İzmir’deki bir tuhafiye, Ankara’daki üreticiden ip satın alabilecektir. Uzun vadeli işbirliklerine ulaşmanızı sağlar.

İkinci örnek olarak stok sisteminden bahsedebiliriz. Perakende bir firmanın tedarikçisinden alacağı ürünlerin stok durumlarını görebileceği bir stok sistemi B2B yazılımı örneğidir. Perakende firmanın A ürününden ne kadar sipariş edebileceğini ya da sipariş edemeyeceğini gözlemleyebilmesi süreci hızlandırır. Örneğin ben bir makyaj malzemesi üreticisiyim. Ve Gratis, Watsons, Eve gibi tüketicinin ürünlerime kolayca ulaşabileceği yerlere ürünlerimi satıyorum. Stok sistemi sayesinde Gratis ne kadar ürünümün olduğunu görecek ve sipariş oluşturabilecek. Stok kontrol sağlaması daha kolay gözlemlenebilecek.  Bu yapılabilecek bir B2B yazılım örneğidir.

Son olarak da bir üretici, perakende firmaların kendisinden ne aldığını, ne kadar aldığını görebileceği bir müşteri yönetim sistemi B2B yazılım örneği anlamına gelir.